Play Store’da tespit edilen virüs cihazı ele geçiriyor! Play Store’da tespit edilen virüs cihazı ele geçiriyor!

Gönderen: Kaan   Tarih: 2017-12-01 10:42 Kategori: mobil | Okundu: 1382

Android 8.0 Oreo ile birlikte kullanıma sunulan ve Android cihazlarda kötü amaçlı uygulamaların olup olmadığını tarayan Play Protect, tüm cihazı ele geçiren bir virüsün halen birçok cihazda aktif olduğunu ortaya çıkardı.

Mobil Teknoloji ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

Google’ın uygulama mağazası Play Store, esnek yapısı ile milyonlarca uygulamayı Android kullanıcıları ile buluşturuyor. Ancak, isteyen herkesin uygulamasını yayınlayabilmesi, büyük tehlikeleri beraberinde getiriyor.


Kullanıcıların kredi kartı ve banka bilgilerini ele geçirmeye çalışan BankBot virüsünün Google Play Store üzerinde tekrar yayılmaya başlayarak, binlerce Android cihaza yerleştiğini geçtiğimiz günlerde duymuştuk.

Android 8.0 Oreo ile birlikte kullanıma sunulan ve Android cihazlarda kötü amaçlı uygulamaların olup olmadığını tarayan Play Protect, tüm cihazı ele geçiren bir virüsün halen birçok cihazda aktif olduğunu ortaya çıkardı.

Tizi virüsü uzun süredir güncellenmeyen cihazları etkiliyor!

Tizi olarak adlandırılan virüs, cihazlarda bulunan bir güvenlik açığı ile root yetkisini elde ederek Facebook, Twitter, WhatsApp, Skype ve LinkedIn gibi uygulamalar ile gerçekleştirilen mesajlaşmalara ulaşabiliyor.

Bunun yanı sıra virüs GPS verilerinden, SMS göndermeye kadar birçok kritik işlemi gerçekleştirebiliyor. İyi haber, Nisan 2016’da Google tarafından yayınlanan güvenlik güncelleştirmesi ile bu virüs etkisiz hale getirildi.

Kötü haber ise, güncelleme almayan ve bu nedenle halen bu virüsten etkilenen binin üzerinde Android cihaz bulunuyor. Tizi virüsü yer alan uygulamaların en çok indirildiği bölge Kenya, bunun yanı sıra ABD’de bulunan kullanıcılarda virüslü uygulamaları indirmiş durumda.

Virüslü uygulamalar tespit edilirken ve bu uygulamaları yayınlayan geliştiricilerin hesapları kapatıldı. Bunun yanı sıra virüsün tespit edildiği tüm cihazlara bir uyarı mesajı gönderildiğini açıklayan Google yetkilileri, Play Protect yazılımının çok daha hassas hale getirileceğini belirtiyorlar.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA


İstiklal Ya Ölüm'ün çekimleri başladı!
İstiklal Ya Ölüm'ün...
Kamuda uygulanacak sosyal tesis ücretleri belli oldu
Kamuda uygulanacak ...
Türk hackerlar, Yunanistan'ın stratejik kurumlarını hackledi
Türk hackerlar, Yun...
ING Türkiye, konut kredisinde faizi düşürdü
ING Türkiye, konut ...
WhatsApp, Reklam Hakkında Geri Adım Attı
WhatsApp, Reklam Ha...
Atatürk tasarladı Danimarka uyguladı
Atatürk tasarladı D...