Karşınızda https://1.1.1.1 Karşınızda https://1.1.1.1

Gönderen: Kaan   Tarih: 2019-01-24 14:04 Kategori: internet | Okundu: 267

Daha hızlı, daha özel bir internette gezinmekten sadece iki dakika uzaklıktasınız.

DNS: İnternet Dizini

İnternetteki neredeyse her şey bir DNS talebiyle başlar. DNS, İnternetin dizinidir. Bir linke tıkladığınızda, bir aplikasyon açtığınızda, bir e-posta gönderdiğinizde cihazınızın yaptığı ilk şey dizine sormaktır: Bunu nerede bulabilirim?

Maalesef varsayılan olarak DNS genellikle yavaş ve güvensizdir. İnternet sağlayıcınız ve internette dinleyen diğer herkes ziyaret ettiğiniz her siteyi ve kullandığınız her aplikasyonu görebilir - içerikleri şifreli olsa bile. Ürkütücü bir şekilde bazı DNS sağlayıcıları İnternet faaliyetlerinize ilişkin verileri satar veya bunları sizi reklam hedefi yapmak için kullanır.

Bizce bu iğrenç. Sizce de öyleyse artık bir alternatif var: 1.1.1.1

Önce Gizlilik: Garantili.

Verilerinizi asla satmayacağız veya reklam hedefi olarak kullanmayacağız. 

IP adresinizi asla kayıtlı tutmayacağız (diğer şirketlerin sizi tanımlamak üzere yaptığı gibi). Ve bunu laf olsun diye söylemiyoruz. Sistemlerimizin bu söylediğimizi yerine getirdiğinden emin olmak için yıllık olarak sistemlerimizi denetlemek üzere KPMG bulunduruyoruz.

Açıkçası internette ne yaptığınızı bilmek istemiyoruz - bizi ilgilendirmez - ve bilemememizi sağlaması için gereken teknik adımları attık.

Diğer her şeyden daha hızlı.

Aslında %28 daha hızlı.

1.1.1.1’i internetin en hızlı DNS dizini olacak şekilde kurduk. Bunu sadece biz söylemiyoruz. Bağımsız DNS monitörü DNSPerf, 1.1.1.1’i dünyanın en hızlı DNS servisi seçti.

İnternette yaptığınız neredeyse her şey bir DNS talebiyle başladığı için tüm cihazlarınızda en hızlı DNS dizinini seçmek internette yaptığınız neredeyse her şeyin hızını artıracaktır.

Bunun arkasında kim var?

1.1.1.1, bir Cloudflare ve APNIC ortaklığıdır.

Cloudflare, dünyanın en büyük ve en hızlı ağlarından birini işletmektedir. APNIC, Asya Pasifik ve Okyanusya bölgelerinde IP adres yerleşimlerini yöneten, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Cloudflare’in ağı vardı. APNIC’nin IP adresi vardı (1.1.1.1). İkimiz de daha iyi bir internet inşa etme misyonu konusunda motive idik. Her bir kuruluşun motivasyonları hakkında ilgili yayınlardan daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Cloudflare Blog / APNIC Blog.

1.1.1.1 ile entegre olabilir miyim?

Eğer gizlilik öncelikli, hızlı, modern bir DNS servisi kurmak isteyen bir tarayıcı, işletim sistemi, aplikasyon, router veya VPN üreticisiyseniz evet!

DNS over HTTPS (DoH) kullanarak müşterilerinize şeffaf bir biçimde gelişmiş güvenlik sunarken cihazlarının hızını da artırabilirsiniz. Daha da iyisi, bunu hem ruhsat hem de müşterilerin gizliliği bakımından masraf ödemeden yapabilirsiniz. 1.1.1.1 ve DNS over HTTPS (DoH) desteğimiz hakkında Geliştirici Belgelerimiz’den ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA

Reklamlar

FACEBOOK'DA TAKİP ET

BUNLAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Reklam