iPhone uygulamaları izinsiz ekran kaydı yaparken yakalandı iPhone uygulamaları izinsiz ekran kaydı yaparken yakalandı

Gönderen: Kaan   Tarih: 2019-02-08 13:18 Kategori: mobil | Okundu: 617

Mobil Teknoloji ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

Popüler birkaç iPhone uygulamasının kullanıcılarından izin almadan iPhone ekranında yaptıkları bazı işlemleri kaydettikleri ortaya çıktı.


Yaptığı her açıklamada güvenlik konusunda ne kadar iddialı olduğunu dile getiren Apple, güvenlik skandalları ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Google’ın Screenwise Meter ve Facebook’un kullanıcılara ödeme yaptığı Research uygulamasının Apple tarafından engellendiğini sizlere aktarmıştık.

Bugün TechCrunch‘ın paylaştığı bilgilere göre oldukça popüler olan birkaç iPhone uygulamasının kullanıcılarından izin almadan iPhone ekranında yaptıkları bazı işlemleri kaydettikleri ortaya çıktı. Söz konusu güvenlik açığının müşteri deneyimi analiz firması olan Glassbox ile gün yüzüne çıktığını da ekleyelim.

Hizmet sunduğu uygulamalar için “session replaytechnology” isminde bir teknoloji sunan Glassbox, geliştiricilere kullanıcıların uygulamaları ile nasıl etkileşimde bulunduğunu incelemek için ekranlarını kaydedebilme özelliği sunuyor. Paylaşılan bilgilere göre bir kullanıcı ekrana her dokunduğunda, bir düğmeye bastığında veya belirli bir uygulama içindeki klavyeyi kullandığında bu etkinlik ekran görüntüsü olarak alınıyor ve uygulamanın geliştiricisine gönderiliyor.

Glassbox firmasının müşterileri arasında Abercrombie & Fitch, Expedia, Air Canada, Hollister, Hotels.com ve Singapore Airlines gibi önemli isimler yer alıyor. Böylesine önemli firmaların kullanıcılarından izin almadan bu bilgilere erişmesi oldukça büyük bir güvenlik açığı. Örneğin Air Canada’nın iOS uygulamasının geliştiricileri “session replay technology” özelliği sayesinde kullanıcılarının pasaport numarası veya kredi kartı bilgilerine kolayca erişebiliyor.

Geçtiğimiz aylarda büyük bir güvenlik açığı ile karşı karşıya kalan Air Canada, 20 bini aşkın kullanıcısının bilgilerini tehlikeye atmıştı. Bu gibi durumlar nedeniyle uygulamaların kullanıcılarından herhangi bir izin almadan akıllı telefonlarının ekranlarını kaydedebilmeleri oldukça tehlikeli. Glassbox ve Apple tarafından konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadığını da ekleyelim. Konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA


WhatsApp, Reklam Hakkında Geri Adım Attı
WhatsApp, Reklam Ha...
Atatürk tasarladı Danimarka uyguladı
Atatürk tasarladı D...
IPTV ile Korsan Maç Yayını Yapan ve İzleyenlere Hapis Cezası
IPTV ile Korsan Maç...
Wikipedia ile ilgili flaş gelişme Wikipedia açılacak mı?
Wikipedia ile ilgil...
2020 İlk Google Algoritma Güncellemesi Duyuruldu
2020 İlk Google Alg...
2020 Oscar adayları açıklandı! İşte "yılın en iyisi" olmak için yarışacak filmler
2020 Oscar adayları...