iPhone'da Jailbreak Yapmaya İzin Veren Güvenlik Açığı Tespit Edildi iPhone'da Jailbreak Yapmaya İzin Veren Güvenlik Açığı Tespit Edildi

Gönderen: Kaan   Tarih: 2019-09-28 12:10 Kategori: mobil | Okundu: 1203

Mobil Teknoloji ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

Jailbreak, kelime anlamı olarak "firar, hapisten kaçış, zincirleri kırma" anlamına geliyor. Genelde, Apple'ın iOS İşletim Sistemi yüklü cihazlarına dayattığı kısıtlamalardan kurtulmak için kullanılıyor. Bu şekilde telefonunuzu daha özgürce kullanabiliyorsunuz. Jailbreak eskide kalan bir yöntem gibi gözükse de yeni bulunan zafiyet, bir iPhone'u kalıcı olarak jailbreak yapmanıza izin veriyor.


iPhone'a Kalıcı Jailbreak Yapmanıza İzin Veren Bir Güvenlik Açığı Keşfedildi

Jailbreak geçmişte kalan bir yöntem gibi görünse de geçen ay bir güvenlik araştırması, yıllardır kullanılan halka açık bir Jailbreak yayınladı. Şimdi başka bir güvenlik araştırmacısı 2011 4S'den 2017 iPhone X ve 8 / Plus'a kadar herhangi bir iPhone'a kalıcı olarak jailbreak yapmayı mümkün kılabilecek bir istismar(exploit) keşfetti.

Twitter kullanıcısı axi0mX, checkm8 olarak adlandırılan ve aygıtları hapsetmeyi mümkün kılan bootrom istismarını açıkladı.

The Verge'in açıklamasna göre, bootrom istismarları iOS cihazlarının önyükleme sırasında yükledikleri ilk koddaki güvenlik açığından yararlanır. Salt okunur bellek (ROM) olduğundan, Apple bir yazılım güncellemesiyle üzerine yazamaz veya ekleyemez. Bu da yazılım tamamen kalıcı demek oluyor.

Neyse ki fiziksel erişim gerektiriyor

Neyse ki bu istismarı kullanılabilmek için telefona fiziksel erişim gerekiyor ve USB üzerinden yapılması gerekiyor. Bu yüzden yüz milyonlarca iPhone risk altında olsa da çoğunun etkilenmesi pek mümkün değil. Bildiğimiz kadarıyla henüz checkm8 istismarını kullanan herhangi bir jailbreak yok. Yine de istismarın geliştirilmesi ve gelecekte fiziksel erişim gerektirmeyecek bir noktaya gelerek milyonlarca cihazı savunmasız bırakabilmesi riski de var.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA


'AKINCI' belgeselini izlemedim diyorsanız şimdi izleyin
'AKINCI' belgeselin...
Bill Gates'in korkunç itirafları! - Arslan BULUT
Bill Gates'in korku...
Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom'dan açıklama geldi
Turkcell, Vodafone ...
Mark Zuckerberg, dünyanın en zengin 3. insanı oldu
Mark Zuckerberg, dü...
Google Chrome, Kripto para madenciliği yapan reklamları engelliyor
Google Chrome, Krip...
Facebook Shops ile işletmeler ürünlerini direkt kullanıcılara satacak
Facebook Shops ile ...