iOS 13 ile Gelen Gizlilik ve Güvenlik Ayarları iOS 13 ile Gelen Gizlilik ve Güvenlik Ayarları

Gönderen: Kaan   Tarih: 2019-09-25 14:10 Kategori: mobil | Okundu: 862

Mobil Teknoloji ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

Eğer bir iPhone sahipseniz bu hafta, bir bildirim almış olmalısınız son iOS 13 güncellemesi indirilmeye hazır. Daha belirgin eklemelerin yanı sıra - karanlık modun tanıtımı ve Apple Arcade'ın beklenmedik sevinçleri gibi - aynı zamanda çok sayıda güvenlik ve gizlilik geliştirmesi de sunuyor.


iOS 13 ile Gelen Gizlilik ve Güvenlik Ayarları

İOS güvenliğinin itibarı geç kalmış bazı şeyleri almış olabilir , ancak bu hala mevcut en güvenli tüketici işletim sistemlerinden biridir. İşte en son sürümün sizi daha da korumalı tutmasının tüm yolları.

Apple ile Giriş Yapın

iphone ios 13.1 güncellemesi

Yeni uygulama ve hizmetlerde oturum açmak için Facebook, Google ve Twitter kullanmanın yanı sıra , artık Apple ile de giriş yapabilirsiniz . Bu seçenek, üçüncü tarafa aktarılan verileri kullanıcı adınız ve e-posta adresinizle sınırlandırır ve Apple, isterseniz, sizin için geçici bir e-posta adresi oluşturur - istenmeyen mesajlar almaya başlarsanız, onu hemen kapatabilir ve uzaklaşabilirsiniz.

İnce Ayar Konum Kontrolleri

Artık uygulamaların mevcut konumunuza nasıl eriştiği üzerinde daha ayrıntılı kontrol elde edersiniz. Bu izni her zaman veya yalnızca uygulama çalışırken verebilmenin yanı sıra, geçici olarak yalnızca bir kez de izin verebilirsiniz. Uygulamanın konumunuza bir daha ihtiyacı olduğunda, tekrar sorması gerekir.

iOS 12 olduğu gibi  bazı durumlarda uygulamaların konumunuzu izleyen hangi size hatırlatan ara sıra pop-up alırsınız. Yine de iOS 13'te, uygulamanın gerçekten günlüğe kaydettiği verilerin çoğunu ve uygulamanın neden bu verilere ihtiyaç duyduğuna ilişkin açıklamasını görebilirsiniz. 

Bluetooth Erişimini Engelle

İOS 13'ü yükledikten sonra, Bluetooth üzerinden veri iletimi için izin almak isteyen bir uygulama telaşı görebilirsiniz; bazı durumlarda, mağazalarda ve başka yerlerde Bluetooth işaretçileri aracılığıyla nerede olduğunuzu izlemek için kullanılabilecek veriler . İzin vermekten memnun değilseniz, kapatın. Bluetooth üzerinden veri aktarabilmenin izninin Bluetooth üzerinden ses akışından ayrı olduğunu, bu nedenle aniden kulaklıklarla olan bağlantınızı kaybetmeyeceğinizi unutmayın.

Wi-Fi İzleme'den Güvende Kalın

Bluetooth'ta olduğu gibi, iOS 13 öncesi bir dünyada bazı ahlaksız uygulamalar, bunun için izin istemeden konumunuzu izleyebildi. Bunun yerine, ilettiğiniz ortak Wi-Fi ağlarını not ederler. Bu şimdi iOS 13’de devre dışı bırakıldı. 

Konumsuz Fotoğrafları Paylaş

Elbette fotoğraflarınızı arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmak istiyorsunuz, ancak belki de ev ve ofis adresinizi, resim gönderdiğiniz herkesle paylaşmak istemezsiniz. İOS 13'te, Fotoğraflar uygulamasını kullanarak bir resmi paylaştığınızda, göndermeden önce konum verilerini almak için yeni bir seçenek göreceksiniz.

Bilinmeyen Arayanları Susturun

İsterseniz, çağrıları bilinmeyen numaralardan doğrudan iOS 13'te sesli postaya yönlendirebilirsiniz. Bu özellik düşündüğünüzden biraz daha akıllıdır: Bununla birlikte: Kişiler uygulamanızdaki numaraları kontrol etmenin yanı sıra, Posta ve Mesajlar’a da bakar. aşina olabileceğiniz kaydedilmemiş numaralar. Ayrıca, aramalar orijinal olarak doğrulanmış ve sahte olmadıklarında aramalar doğrulandığında, muhtemelen başka bir spam gönderen olmadığını bildirmek için numaranın yanında bir onay işareti görürsünüz.

Her Yerden Cihaz Bulun

İOS 13'ü yükledikten sonra hem arkadaşlarınızı hem de Apple cihazlarınızı izlemenize yardımcı olan, ancak bunları yanlış yönlendirdiğinize yardımcı olan , iPhone'unuzda yeni bir My Find uygulamasını göreceksiniz . Alışılacağınız özelliklerin yanı sıra - örneğin iPhone'unuzu uzaktan çalabilme gibi - yeni uygulama, Bluetooth veya Wi-Fi'ye aktif olarak bağlı olmadıklarında cihazlarınızı bile bulabilir.

ios 13 güncellemesi

Bu, kayıp cihazınız tarafından yayılan çok düşük güçlü bir Bluetooth sinyaliyle çalışır. Apple, vahşi ortamdaki diğer tüm Apple cihazlarından anonim, görünmez, güvenli bir izcilik ağı oluşturur. Bu cihazlardan herhangi biri telefonunuzu algılarsa, bulunduğu yer hakkında bir güncelleme alırsınız.

Bireysel Web Siteleri için İzin Ayarla

İOS 13 için Safari artık kamera, mikrofon ve bulunduğunuz yere site bazında erişimi kontrol etmenize izin veriyor. Bazı sitelerin bu izinlere erişmesinden memnun ancak diğerlerine değil, beğeninize göre özelleştirebilirsiniz. Bu özellik, Ayarlar’ın Safari bölümünden yönetilir. Reklam ağlarının sizi birden fazla sitede takip edebileceği siteler arası izleme artık varsayılan olarak da engelleniyor - iOS 12'de isteğe bağlıydı.

Kişileri Daha Özel Tutun

Kişiler izninde de küçük ama belki de önemli bir değişiklik var. Kişiler listenize erişen uygulamalar, artık her kişinin yanında bulunan notlar alanını okuyamaz. Bu alanları hassas verileri kaydetmek için kullandıysanız (babanızın PIN kodu veya teyzene karşı gerçek duygularınız gibi) üçüncü taraf uygulamalar artık bunları göremez.

VoIP Uygulamalarının Veri Toplamasını Engelleme

İOS 13'te IP üzerinden Ses uygulamaları - web üzerinden sesli ve görüntülü arama yapmanızı sağlayanlar - artık arka planda çalışmadıklarında veri toplayamazlar. Bu veri toplama görünüşte, ilgili uygulamayı açmamış olmanız durumunda çağrıları daha hızlı bağlamak için kullanılabilirken, aynı zamanda potansiyel suistimallere de açıktı. Sonuç olarak, WhatsApp ve Snapchat gibi uygulamaların yeniden tasarlanması gerekmesi bekleniyor.

HomeKit Video Akışlarını Şifrele

Amazon Alexa veya Google Asistan gibi HomeKit ile çalışan çok fazla cihaz bulunmamasının bir nedeni de Apple’ın üreticilerin karşılaması gereken oldukça kısıtlayıcı kurallara sahip olmasıdır. İOS 13’te yeni olanlardan biri, HomeKit uyumlu güvenlik kameralarının evden çıkmadan önce görüntüleri şifrelemesi gerektiği, dolayısıyla başkalarının göremediği bir gereklilik.

Router'inize HomeKit'i yerleştirin

İOS 13'te HomeKit ile sunulan diğer bir güvenlik özelliği, HomeKit etkin yönlendiricileri desteklemektir. Bu cihazlar piyasada göründüğünde, bireysel akıllı ev cihazlarını izole edebileceklerdir, böylece bir kötü amaçlı yazılım bulaşması bunlardan birine çarpması durumunda diğerlerine yayılamaz.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA


'AKINCI' belgeselini izlemedim diyorsanız şimdi izleyin
'AKINCI' belgeselin...
Bill Gates'in korkunç itirafları! - Arslan BULUT
Bill Gates'in korku...
Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom'dan açıklama geldi
Turkcell, Vodafone ...
Mark Zuckerberg, dünyanın en zengin 3. insanı oldu
Mark Zuckerberg, dü...
Google Chrome, Kripto para madenciliği yapan reklamları engelliyor
Google Chrome, Krip...
Facebook Shops ile işletmeler ürünlerini direkt kullanıcılara satacak
Facebook Shops ile ...