Hollanda Ülkenin İsmini Değiştirdi İşte Yeni Adı ve Detayları Hollanda Ülkenin İsmini Değiştirdi İşte Yeni Adı ve Detayları

Gönderen: Kaan   Tarih: 2020-01-13 17:01 Kategori: internet | Okundu: 1475

İnternet Haberleri ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

Avrupa'nın zengin ülkelerinden Hollanda'nın adı 1 Ocak 2020 itibariyle resmen değişti. Bunun nedeni ise oldukça ilginç.


Hollanda, tarihi açıdan ülkenin batı kıyısındaki bölgesini ifade eden 'Holland' adının yerine resmi olarak ülkenin tamamını temsil eden 'Netherlands' ismini kullanma kararı aldı. Netherlands adı dünya genelinde kullanılıyor olsa da bu isim ülkenin resmi adı olarak kabul edilmiyordu.

Hollanda yurt dışında daha modern bir imajla temsil edilmesi için uluslararası logosunu "Holland" yerine "NL Netherlands" olarak değiştirdi.

Netherlands logosu

Hükümetin geçen yıl kasımda, ülkedeki 12 eyaletin sadece ikisini kapsayan "Holland" isminin bulunduğu eski uluslararası logosunu, lale sembolüyle işlenen "NL" harfleri ile "Netherlands" kelimesinin bulunduğu yeni logoyla değiştirme kararı, bu yıldan itibaren uygulanmaya başlandı.

Hollanda'nın neler sunabileceğini daha net bir şekilde göstermek için geliştirilen stratejiyle ortaya çıkan yeni logo, bakanlıklar, elçilikler, Hollanda Kurumsal Ajansı, üst kuruluşlar, üniversiteler, belediyeler, spor dernekleri ve bir projede ulusal hükümetle iş birliği yapan diğer resmi veya özel kuruluşlarca kullanılacak.

Yeni logo, özellikle ülkeye turistleri çekmek için Hollanda Turizm ve Konferanslar Bürosunca 25 yıldır kullanılan lale resmiyle "Holland" kelimesinin bulunduğu logonun yerine kullanılacak.

Bazı ülkelerde isim değişikliğine gidildiği algısı oluşturan yeni logo, özel tasarım şirketince 200 bin avroya tasarlandı.

"Holland" ve "Netherlands" arasındaki fark

12 eyaletten oluşan Hollanda'nın (Netherlands) özellikle yurt dışında sıkça kullanılan "Holland" ismi, aslında sadece ülke topraklarının yüzde 18'ini oluşturan Kuzey ve Güney Hollanda Bölgesi eyaletlerinden oluşuyor.

Ülkede halk arasında da milli takım tezahüratları, televizyon programları, şarkı ve şirket isimleri gibi birçok yerde kullanılan Holland isminin kökeni, ilk defa 11'inci asırda ortaya çıkan "tahta ülke" anlamına gelen "Holtland" veya "Holdland"dan geliyor.

1815'te Hollanda'nın eyaleti olan Holland, hakimiyetinin azaltılması için 1840'da iki eyalete bölündü.

Hollanda'ya yıllardır "Netherlands" yerine daha çok "Holland" denmesine sebep olarak, başkent Amsterdam, Rotterdam ve Lahey gibi büyük şehirleri kapsayan Kuzey ve Güney Hollanda Bölgesi eyaletlerinde asırlarca yürütülen siyasetin ve ticaretin güçlü ve etkin olması gösteriliyor.

Hollanda'nın yeni uluslararası logosu "NL Netherlands"

Hollanda hükümeti, 8 Kasım 2019'da Hollanda'nın lale sembolüyle işlenen "NL" harfleriyle "Netherlands" kelimesinin bulunduğu yeni uluslararası logosunu açıklamıştı.

Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Sigrid Kaag, yaptığı yazılı açıklamada, "Yeni logo, yüksek teknolojiden tarımsal gıdaya ve spordan kültüre kadar yaygın olarak kullanılabilir. Uluslararası net bir imaj, ihracatımız ile yatırım ve yetenekleri çekmek için olumludur." ifadelerini kullanmıştı.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA


İş Bankası, WeChat Pay ile ödemeyi fiziki POS’larına taşıdı
İş Bankası, WeChat ...
15 yaşında kaçırıldım, 50 Japon askerinin tecavüzüne uğradım
15 yaşında kaçırıld...
Sosyal medya düzenlemesi yasalaştı
Sosyal medya düzenl...
Nissan logosunu değiştirdi! İşte Nissan'ın yeni logosu
Nissan logosunu değ...
2020 Temmuz ayı Otomobil kampanyaları açıklandı!
2020 Temmuz ayı Oto...
XAPK Dosyası Nedir? Nasıl çalışır?
XAPK Dosyası Nedir?...