Facebook, Politikacıların kurallarını çiğneme konusundaki mesajlarını kaldırmayacağını söyledi Facebook, Politikacıların kurallarını çiğneme konusundaki mesajlarını kaldırmayacağını söyledi

Gönderen: Kaan   Tarih: 2019-09-25 09:34 Kategori: sosyalmedya | Okundu: 698

Sosyal Medya ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

Facebook, politikacıların, bir reklam yayınlamadıkça normal gönderi kurallarına uymak zorunda olmadıklarını söylüyor. Şirket, siyasetçilerin içeriği hakkındaki kuralları “bugün siyasetçilerin konuşmasına müdahale etmemizin rolü değil” diyerek netleştirdi. Ancak, içeriğin “gerçek dünya şiddeti ve zararına yol açabilmesi halinde” yine de kaldırılmış olabilir.


facebook politika

Kural , Twitter'da benzer bir politika hakkında yankılanıyor ve haber değeri ve gerçek kontrolü ile ilgili önceki Facebook kurallarına dayanıyor. Ancak, özellikle ABD 2020 başkanlık seçimlerinin öncülüğünde, Facebook siyasi tartışmalardan uzak durmak istediğini vurguluyor.

Facebook iletişim başkanı (ve eski İngiltere başbakan yardımcısı) Nick Clegg, politikayı Atlantik Festivali’ndeki bir konuşmada açıkladı, ardından bir blog yazısı ile konuşmayı genişletti . Clegg, “Birisi toplum standartlarımızı ihlal eden bir bildiri yayınlarsa veya paylaşırsa, halkın zarar görme riskinden daha ağır basan olduğuna inanıyorsak, platformumuzda buna izin vereceğiz” diyor. “Bundan sonra politikacıların konuşmalarını, genel bir kural olarak görülmesi ve duyulması gereken haber değeri olan içerik olarak değerlendireceğiz.

İki istisna vardır: ücretli reklamlar hala Facebook'un topluluk kurallarına uymalıdır ve şiddeti teşvik eden konuşma her iki durumda da kabul edilemez.

Politikacıların birbirleriyle ilgili kötü şeyler söyledikleri yeni değil - bu Facebook tarafından icat edilmedi. Yeni olan, şimdi insanlara çok daha hızlı ve çok daha büyük bir ölçekte ulaşabilecekleri. Bu yüzden gerçek dünyadaki şiddete ve hasara yol açabilecek herhangi bir konuşmaya çizgi çiziyoruz.

Bazı insanların daha ileri gitmemiz gerektiğini söyleyeceğini biliyorum. Politikacıların platformumuzu kötü şeyler söylemek veya yanlış iddialarda bulunmak için kullanmalarına izin vermememiz yanlış. Fakat bunun tersini hayal edin.

Politikacıların söylediği her şey için asıl özel bir şirketin kendi kendine atanan bir hakeme dönüşmesi genel olarak kabul edilebilir mi? Olması gerektiğine inanmıyorum. Açık demokrasilerde, seçmenler haklı olarak, genel bir kural olarak, politikacıların kendilerinin söylediklerini yargılayabilmeleri gerektiğine inanıyor.

Bir şeyin şiddete “yol açabileceğini” söylemek oldukça tehlikeli ve Clegg konuşmasında “politikacı” tanımlamamıştı. Bu açıklamaya dayanarak, Facebook yalnızca belirli bir kişiye yönelik doğrudan tehditleri kaldırmayı ve kendilerini herhangi bir hükümet düzeyinde siyasi aday ilan eden herkesi korumayı seçebilir - ya da kuralları daha katı bir şekilde yorumlayabilir.

Clegg Facebook'ta, “özgür konuşma platformu ve onu kısıtlama girişimleri karşısında savunuyoruz. Siyasi söylemi sansürlemek veya boğmak, bizim ne olduğumuzla çelişmektedir. ”Bu, Facebook'u kabataslak ve anekdot delillere dayanan siyasi önyargılarla suçlayan ABD'nin muhafazakar politikacılarına bir cevap niteliğinde .

Clegg'in belirttiği gibi, Facebook zaten geçen yıl politikacıların iddiaları gerçekleri denetleme kuruluşlarına göndermeyeceğini belirtti . Ancak bir politikacı “daha ​​önce debug edilmiş içeriği” paylaşırsa, indirgenecek ve olgu-kontrol notlarıyla eşleştirilecektir - tıpkı platformun geri kalanında olduğu gibi. Bu, teorik olarak, politikacıların Facebook'un olgu kontrol programının birincil hedefi olan açık, mevcut viral aldatmacaları yaymalarını engeller.

Facebook, yanlış yönetme, “asılsız” politik içeriği dış hükümetlerden kaldırma çabaları ve Myanmar's Rohingya gibi azınlık gruplarına yönelik şiddeti teşvik eden konuşmayı insanlıktan çıkarma çabalarıyla bu kuralları dengeliyor. Geçen yıl, BM soykırım yapmakla suçladığı Myanmar ordusuyla ilgili hesapları kaldırmıştı .

Twitter, yüksek profilli siyasi tweet'leri doğal olarak haber değeri olarak ele alma konusunda benzer bir politika izliyor . Ancak, yalnızca bir devlet görevlisini, seçilmiş politikacı veya siyasi adayı temsil eden 100.000'den fazla takipçisi bulunan doğrulanmış hesaplar için geçerlidir.

Clegg’in konuşması, şu anda ABD’de eyalet, federal ve konvansiyonel antitröst soruşturmalarıyla karşı karşıya olan Facebook’tan ayrılma ihtimalini de kınıyor . “Küresel olarak başarılı Amerikan şirketlerini birbirinden ayırmak, aslında hepimizin uğraştığı büyük sorunları - gizlilik, veri kullanımı, zararlı içerik ve seçimlerimizin bütünlüğü - çözmek için hiçbir şey yapmaz” dedi.

Bu muhtemelen bir dereceye kadar doğrudur, ancak Facebook'u parçalara ayırmak , tek bir şirketin, bu gücü sorumlu bir şekilde idare etmek için kendi Yüksek Mahkemesini kurması gereken konuşmalar üzerinde çok fazla kontrol sahibi olmasını engelleyebilir. Facebook internetin büyük bir bölümünü yönetmeseydi, politikacıların görevlerini nasıl idare ettiği kadar umurumuzda olmazdı.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA


'AKINCI' belgeselini izlemedim diyorsanız şimdi izleyin
'AKINCI' belgeselin...
Bill Gates'in korkunç itirafları! - Arslan BULUT
Bill Gates'in korku...
Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom'dan açıklama geldi
Turkcell, Vodafone ...
Mark Zuckerberg, dünyanın en zengin 3. insanı oldu
Mark Zuckerberg, dü...
Google Chrome, Kripto para madenciliği yapan reklamları engelliyor
Google Chrome, Krip...
Facebook Shops ile işletmeler ürünlerini direkt kullanıcılara satacak
Facebook Shops ile ...