Bilim İnsanları, Kendi Kendini Çoğaltabilen Bir Materyal Üretti Bilim İnsanları, Kendi Kendini Çoğaltabilen Bir Materyal Üretti

Gönderen: Kaan   Tarih: 2019-04-19 14:42 Kategori: bilim | Okundu: 533

Bilim Haberleri ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

İnsanlar ve diğer canlılar gibi evrimleşebilen makinelerin yolunu açacak bir keşif yapıldı. Üretilen yeni materyalin kendi metabolizması var ve kendini çoğaltabiliyor.


Cornell Üniversitesi’nden mühendisler, yaşamın temel özelliklerinden üçünü sergileyebilen bir materyal geliştirdi. Bu yeni materyal metabolizmaya, kendini birleştirebilme yeteneğine ve organizasyon becerisine sahip. Araştırmacılar bu başarıyı, canlı özellikleri taşıyan makineler geliştirme amacıyla yaptıkları deneylerde elde etti. Deneylerde DNA ve biyomateryaller kullanıldı.

DASH (DNA-tabanlı Hiyerarşik Birleştirme ve Sentez) adı verilen bu materyallerin üretimi için önce DNA oluşturuldu. Bu DNA’lar, biyomateryalleri kullanıp kimyasal reaksiyonları yöneterek malzemenin ‘yaşamına’ devam etmesini sağlıyor.

Araştırmacılar amaçlarının yaşam yaratmak olmadığını, canlılık özelliklerine sahip makineler üretmek olduğunu söylüyor. Biyolojik ve çevresel mühendislik profesörü Dan Luo, canlı bir şey üretmediklerini, ürettikleri materyallerin daha önce görülmemiş seviyede canlıya benzediğini söylüyor.

DNA’lara işlenen veriler sayesinde materyal, kendi metabolizmasına sahip ve kendi kendini yenileyip kendi kendine büyüyebiliyor. Materyal, yeni yapılar oluştururken eskiyen ve artık iş görmeyen kısımlarını da ortadan kaldırıyor. DNA zinciri ise özel bir sıvı yapısı içerisinde bulunuyor.

Tasarım hala ilkel olsa da daha organik ve daha canlı benzeri makinelerin yapılmasının önünü açacak. Araştırmacılar, malzemenin ışığı algılamasını ve kendi kendine yemek bulabilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Aşağıdaki videoda, araştırmanın başındaki isimlerden Shogo Hamada, materyalin üretim sürecini ve başarılarını açıklıyor.Yorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA


'AKINCI' belgeselini izlemedim diyorsanız şimdi izleyin
'AKINCI' belgeselin...
Bill Gates'in korkunç itirafları! - Arslan BULUT
Bill Gates'in korku...
Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom'dan açıklama geldi
Turkcell, Vodafone ...
Mark Zuckerberg, dünyanın en zengin 3. insanı oldu
Mark Zuckerberg, dü...
Google Chrome, Kripto para madenciliği yapan reklamları engelliyor
Google Chrome, Krip...
Facebook Shops ile işletmeler ürünlerini direkt kullanıcılara satacak
Facebook Shops ile ...