2019'da En Önemli 7 Blockchain Teknolojisi 2019'da En Önemli 7 Blockchain Teknolojisi

Gönderen: Kaan   Tarih: 2019-03-19 09:02 Kategori: otonom | Okundu: 360

Otonom ile İlgili Son GönderilerDaha Fazlası

2019'da İzlenecek En Önemli 7 Blockchain Teknolojisi


1) Blockchain Hizmeti BaaS

BaaS, harici bir servis sağlayıcısının bir müşteri için gerekli tüm “blok zinciri teknolojisi ve altyapısını” bir ücret karşılığında kurmasıdır. Bir Blockchain servisi olan BaaS müşterilerin uygulamalar, akıllı sözleşmeler dahil olmak üzere kendi blok zinciri destekli ürünlerini kurmalarını ve kurulum, yönetme veya yürütmeye gerek kalmadan diğer blockchain özelliklerini kullanmalarını bulut tabanlı ağ üzerinden sağlar.

BaaS şirketlerin ilk yatırım konusunda endişelenmeden Blockchain teknolojisini kullanmalarını sağlayacak bir servistir. Bu servisin 2019’da kullanımının benimseneceği öngörülüyor.

2) Hibrit Blockchain

Hibrit blok zinciri hem genel hem de özel blok zinciri için en iyi özellik ve işlevselliği sağlayarak  günlük problemleri çözme odaklı çalışır. Örneğin kamu blokajı tamamen merkezileştirilemez ve kamu hizmetlerinde özel blok zinciri kullanılamaz. Çünkü insanların genel olarak etkileşime girmesi gerekir.

Bu durumlarda, Hibrit blok zinciri özelleştirilebilir bir çözüm sunarak ve aynı zamanda şeffaflık da sağlayarak bütünlük ve güvenlik gibi Blockchain'in sunduğu hizmeti uygun şekilde kullanarak ideal bir çözüm sunar. Hibrit blok zincirinin 2019’da Hibrit IoT, bankacılık, tedarik zinciri, kurumsal hizmetler vb. alanlarda kullanımının artması bekleniyor.

3) Federal Blockchain

Federal Blockchain normal Blockchain'in farklı bir türüdür ve birçok özel kullanım için kullanılabilir. Birleşik blok zincirleri basit bir bükülme ile özel blok zincirine benzer. Bunu kontrol eden bir kuruluş yerine, birçok otorite blok zinciri ve ön seçim düğümlerini kontrol edebilir. Seçilen düğüm grubunun bir sonraki işlem bloğu için kontrol edilmesi gerekir.

Federal blok zincirinin kullanım alanlarından bazıları arasında sigorta talepleri, finansal hizmetler, tedarik zinciri yönetimi vb. talepler bulunur.  Federal blok zincirinin büyük bir örneği olarak da, IBM şirketinin blok zinciri gıda izlenebilirliği örnek verilebilir. 2019'da, özel blok zincirine daha özelleştirilebilir bir görünüm sağladığı için federal blok zincir kullanımının yükselişini de görebiliriz.

4) Ricardian Sözleşmesi

Akıllı sözleşmeler, günümüzde oldukça ilgi çekmektedir. Akıllı sözleşmeler ilgi çekmenin yanında bir miktar kısıtlıdır. Ricardian sözleşmeleri işte tam olarak burada karşımıza çıkar. Çünkü bu sözleşme okunabilir bir belge özelliği taşıyıp imzalanacak yasal bir sözleşmenin kapısını açar. Okunabilir, denetlenebilir ve otomatik yürütme için kodlanmış yasal olarak bağlayıcı bir anlaşma oluşturulabilir.

Bu şekilde, hem insanların hem de bilgisayarların herhangi bir aracı ya da hizmete ihtiyaç duymadan anlayabilmesi için benzersiz bir çözüm sunar. Şirketler akıllı sözleşmelerin benimsenmesi konusunda yavaş bir ilerleme gösterselerde Ricardian sözleşmeleri 2019’da bu ilerlemenin yönünü değiştirebilir.

5) Blockchain’ler Arasında Çalışabilirlik

Blockchain kullanımı artmasıyla yeni blok zincirleri de çoğalmaya başladı. Blockchain’leri birbirinden farklı kılan ise ağ işleme, hız ve kullanım durumu vb. yapılarıdır. Blockchain’in birlikte çalışabilirliği, çeşitli ağlar veya blockchain sistemleri arasında bilgi paylaşımını geliştirmeyi amaçlar. Bu zincirler arası servisler blok zinciri birlikte çalışabilirliği geliştirmekte ve günlük kullanım için blokları daha pratik hale getirmektedir.

Çapraz zincir teknolojisini kullanarak blok zinciri birlikte çalışabilirliği sağlamak veya geliştirmek amacıyla aktif olarak çalışmakta olan az sayıda tedarikçi var ve bunlara örnek olarak BlockNet, Aion, WanChain verilebilir. Bu bağlamda 2019 yılında, blok zinciri ile birlikte çalışabilirliği sağlayan teknolojide bir gelişme bekleniyor. 

6) Kararlı Coin

Kripto para, güvenlik açısından kriptoloji bilimini kullanan, dijital ve sanal bir para birimidir. Ayrıca blok zincirinde yan ürünüdür. Kripto paralar dijital ortam üzerinde üretilip yazılım uzmanları tarafından yüksek performansa sahip bilgisayarlar ile üretilen ve sanal dünyada coin olarak adlandırılıp dünya pazarında banka gibi merkezi otoritelere ihtiyaç duymadan transferi yapılabilen ve para yerine kullanılabilen alış veri aracıdır.

Kripto Paralar merkezi sistem ve kurallar üzerinde çalışır. Ayrıca merkezileştikleri için yatırımcılar arasında güven sorunları olabilir. 2019'da Kripto paraların kullanımı ve oranlarında bir artış bekleniyor.

7) ICO (Initial Coin Offering) Karşı Güvenlik Jetonları

ICO(Initial Coin Offerings), geleneksel mali sistemden farklı olarak ortaya çıkmış alternatif bir kitle fonu olarak düşünülebilir. Ancak, piyasadan para çekmenin düzensiz bir yoludur. ICO'ların neredeyse% 48'i dolandırıcılıktır ve bu da yatırımcılar arasında güven kaybına neden olmuştur.

Güvenlik Jetonları olumsuz duruların önüne geçmek düzenlenmişdir. Yatırımcıların haklarını korur ve şirketlerin veya yeni başlayanların para biriktirdiği tüm süreci yeniden tanımlar. ICO için 2017 yılı piyasa istatistikleri, her ICO'nun ortalama olarak yaklaşık 12,7 milyon $ topladığını göstermektedir. ICO katılımcılara şirket veya kaynakları üzerinde herhangi bir hak vermezken, STO hisse senetlerinin veya genel olarak menkul kıymetlerin token şeklinde halka arz edilmesi olarak tanımlar. Bu durumun sonucu olarak, 2019'da ICO'dan STO'ya bir kayma görülmesi bekleniyor.

Yazar:Reninnaz DEMİRYorumlar: (0)

Henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum:

CAPTCHA


WhatsApp, Reklam Hakkında Geri Adım Attı
WhatsApp, Reklam Ha...
Atatürk tasarladı Danimarka uyguladı
Atatürk tasarladı D...
IPTV ile Korsan Maç Yayını Yapan ve İzleyenlere Hapis Cezası
IPTV ile Korsan Maç...
Wikipedia ile ilgili flaş gelişme Wikipedia açılacak mı?
Wikipedia ile ilgil...
2020 İlk Google Algoritma Güncellemesi Duyuruldu
2020 İlk Google Alg...
2020 Oscar adayları açıklandı! İşte "yılın en iyisi" olmak için yarışacak filmler
2020 Oscar adayları...